Eerste sprekers voor de ESNS Conferentie bevestigd

14.10.25

ESNS (Eurosonic Noorderslag) heeft de eerste sprekers bekendgemaakt voor de muziekconferentie, die van 14 tot en met 17 januari plaatsvindt in Groningen. Vertegenwoordigers van Bella Union, EXIT Festival, FKP Scorpio, K2 Agency, Nettwerk Music Group, Pohoda Festival, WME en vele anderen maken deel uit van de grootste muziekconferentie van Europa in Groningen.

Foto: KevinvlPhotography

Met Europe Calling maakt ESNS een gedurfd statement op de 40ste editie. In plaats van één focusland in de schijnwerpers te zetten, richt de ESNS Conferentie haar blik op Europa. Er staan thema's, onderwerpen, lezingen en debatten op het programma die een gezamenlijke culturele beweging in gang zetten.

In 2026 ligt de focus van het conferentieprogramma op onderwerpen zoals de impact van AI, globale invloeden en private equity, vrijheid van media en programmering, activisme onder artiesten en in organisaties, kennisoverdracht tussen veteranen en nieuwe generaties in de muziekindustrie en kansen voor samenwerking.

Versterken van de Europese muziekindustrie en culturele identiteit

In het jubileumjaar introduceert ESNS House of Europe, een programmaonderdeel van Europe Calling. In het hart van de ESNS Conferentie is House of Europe de plek waar verschillende culturen samenkomen en samenwerken. Europese muziekexport kantoren geven smaak aan de programmering met het beste uit hun regio, van lokaal talent tot delicatessen en gebruiken.

Met speciale aandacht voor labels presenteert ESNS een keynote-interview met Helen Smith, uitvoerend voorzitter van IMPALA. IMPALA, de organisatie die meer dan 6000 onafhankelijke muziekorganisaties in heel Europa vertegenwoordigt, viert dit jaar haar 25-jarig jubileum. Ter gelegenheid hiervan brengt ESNS een eerbetoon aan de impact en prestaties van IMPALA met een diepte interview (of ‘fireside chat’, zoals Helen het graag noemt) door Ben Homewood van Music Week.

Programmeren onder druk

Daarnaast verwelkomt ESNS toonaangevende labels. Simon Raymonde (Bella Union), Ellie Rumbold (Partisan Records) en Martin Schuhmacher (Nettwerk Music Group) bespreken de kansen in het veranderende muzieklandschap, waar overnames van onafhankelijke labels door grote bedrijven het ecosysteem hervormen.

European Talent Exchange presenteert een ETE sessie om aandacht te vragen voor vrijheid in de programmering van festivals en werken onder druk van de overheid. Met Roxana Morar (Radio România Cultural) als moderator roepen Dusan Kovacevic (Exit Festival), Michal Kascak (Pohoda Festival) en Koka Gogokhia (Stockton Records) op tot het omarmen van de democratie en bespreken zij de oorzaken en gevolgen van overheidsingrijpen op programmering, waar een steeds groter deel van Europa mee te maken krijgt.

Andere sprekers op de ESNS Conference in 2026 zijn onder meer:

Joost van Abeelen (MOJO Concerts), Marija Astromskaitė (Music manager of Plié Music), Ronald de Bas (8Ball Music), Leifur Björnsson (Iceland Music), Esmee Bouwmeister (DGTL), Tineke Codron (Square 1 support), Jaël Gradenwitz (Truus Agency), Brian Hetherman (NXNE Music Conference and Festival), Daan Holthuis (013), Stefanie Joosten (singer, performer and voice actor), Arjo Klingens (MOJO concerts), Stanislav Malkikov (Geisha Ninja Samurai & Believe), Lisanne Middag (Crystal Stone Management), Ismail Myrseli (SPICY_SNAIL), Satria Ramadhan (AXEAN Festival), Roger Rutten (The Tribute Agency), Mandy Salem-Aubry (MSA Music Services), Lilian Severin (Pot Music NGO) en Noah Smits (Smidswater).

Van algoritme naar vakmanschap

Artificial Intelligence en technologie staan op de agenda, vanwege de steeds groter groeiende invloed op de muzieksector. Marleen Stikker (Waag) spreekt over de impact die ‘next generation internet’ heeft op de muziekindustrie en de kansen die het biedt. Er zijn panels over Europese regels en beleid en de gevolgen van het gebruik van AI op auteursrecht, maar ook over de nieuwste technologische tools,met sprekers zoals Gérôme Vanherf (ikii), Jakob Wedstrøm (Amplitude Ventures), Mansoor Rahimat Kahn (Beatoven.ai), Einar Helde (AIMS), Premysl Koudela (Get Moments), Marine Rivollet (2AM) en Collette Tibbetts (Joker Deck VC).

Foto: Linde Dorenbos

Legendes in de live sector

Vijf jaar na zijn overlijden duikt de ESNS Conferentie in de nalatenschap van Steve Strange, de excentrieke agent van onder meer Coldplay, Eminem en Queens of the Stone Age. Zijn jarenlange collega en rechterhand Josh Javor (WME) blikt terug op zijn legacy en bespreekt hij met Jeps Salfischberger (MOJO Concerts), Jim Morewood (K2tours) en Natalie Ryan Williams (Luger / Way Out West) de lessen die getrokken kunnen worden uit zijn unieke benadering van de live sector.

Onder andere Barnaby Harrod (Mercury Wheels @ Live Nation) en Jan Digneffe (FKP Scorpio België) gaan in op de essentie en relevantie van muziekagenten.

Mentale gezondheid en sociale zekerheid

Net als voorgaande jaren is er op de ESNS Conferentie aandacht voor mentale gezondheid, sociale veiligheid en diversiteit. In 2026 wordt de Mental Health Helpdesk vernieuwd en uitgebreid. Daarnaast hosten Joe Hastings (Music Support), Eline van den Audenaere (The Unicorn Mothership) en Becky Wixon (Balance the Mix) workshops over urgente onderwerpen op het gebied van mentale gezondheid, zoals zelfvertrouwen en gendergelijkheid.

Delegate Passes

Een Delegate Pass geeft je fast-lane toegang tot meer dan 250 showcases, volledige toegang tot de ESNS Conference, netwerklounges en hospitality-opties, en toegang tot de ESNS Delegates Database en ESNS Analytics met up-to-date artiestendata.